מדרסים תפקודיים - פונקציונאליים


המדרס התפקודי (פונקציונאלי) הוא אביזר שתפקידו לבצע פעולה טיפולית על כף הרגל ועל הגוף, בשונה ממדרסים רגילים המספקים ריפוד אך אינם מתקנים את מנח כף הרגל.
 

היסטוריה

הטיפול בפגיעות ספורט באמצעות מדרסים החל בשנות השבעים המוקדמות, לאחר פרסומם של שני ספרים חשובים: The Complete Book of Running מאת ד"ר ג'ים פיקס ו-The Foot Book Advice for Athlets מאת ד"ר הארי פ' הלווק. ספרים אלה סיפקו לציבור, כמו גם לקהילה הרפואית, מידע חשוב על המקורות המכאניים של פתולוגית באתלטים, ועל הערך של מדרסים תפקודיים בטיפול בהן.

באותה תקופה כרעה הקהילה הרפואית האמריקנית תחת נטל הפציעות שנגרמו כתוצאה משיגעון הכושר הגופני האחרון, הג'וגינג, וחיפשה פתרונות רפואיים למספר התלונות הגדול שנשמע מצד המשוגעים לריצה. מרפאותיהם של רופאים, פודיאטרים ומנתחים אורתופדיים, שרק לעתים נדירות נתקלו בשברי מאמץ, קרעים בגיד אכילס ודורבן התמלאו עד אפס מקום במטופלים שהתמכרו לג'וגינג כתחביב והחלו להתחרות במרוצי חובבים ואפילו במרתונים. הספרות הרפואית סיפקה עזרה מועטה לקהילה הרפואית, ומידע אמין על מניעה או טיפול בפציעות ובפתולוגיות הללו לא היה בנמצא. ספרי לימוד מעטים, שנכתבו למאמני ספורט, הציעו חבישות כפתרון כללי לפציעות רבות אבל טיפול זה, מן הסתם, היה לא אמין.

מקצוע הרפואה הפודיאטרית הצליח לקשר בין המקורות המכאניים של רבות מפציעות הספורט והפעילות הגופנית, ליתרונות המכאניים של מדרסים. בעזרת המלצות מהספרים שהוזכרו לעיל החלו הרופאים לערוך ניסוי ארצי בתרפיה אורטוטית על מטופלים. הרפתקה זו והעדויות החיוביות שעלו ממנה עוררו עניין שהביא ליצירת איגודים מקצועיים לרפואת ספורט, מעבדות אורתופדיות, מוצרים מיוחדים לרגל הקשורים לספורט וכמות עצומה של הזדמנויות ללימודי המשך בתחום ההפניה וההכנה של מדרסים עבור אנשי מקצוע בתחום הרפואה.

לאחר תקופה זו הופיעו מאמרים בפרסומים, קיימים וחדשים, שנתמכו על ידי ארגונים מקצועיים והוקדשו לרפואת ספורט, אשר כללו מידע מקורי אך לא בהכרח מדעי הנוגע ליעילותם של מדרסים תפקודיים ורכים. מכיוון שתעשיית נעלי הספורט המתפתחת התייחסה לשורשי הפתולוגיה, באותו זמן, כנעוצים בזעזועים, המחקר המקורי התמקד במדרסים רכים המפחיתים זעזועים במקום במדרסים תפקודיים.

בהדרגה הכירה הקהילה המקצועית וקהילת רפואת הספורט בכך שהעניין בפעילות גופנית סדירה יימשך; שפציעות הן בעיה שכיחה בפעילות גופנית בקרב אנשים בריאים; שרוב הפתולוגיות נגרמות משימוש יתר, משגיאות באימון ומשימוש בנעליים לא מתאימות; ולבסוף שרבות מהבעיות הללו אפשר למנוע, ועל רבות מהן להקל, בעזרת מדרסים תפקודיים, במיוחד אצל רצים הסובלים מרגליים שטוחות במיוחד.

הבנות אלה הובילו בתורן למחקר בדבר טיפולים אורטוטיים בפתולוגיות מכאניות במקורן, ובסופו של דבר למדרסים לפתולוגיות ספציפיות במטרה לשלוט בתסמינים הקשורים בפתולוגיות הללו, לטפל בהם או למנוע אותם.

העדות המשמעותית הראשונה ליעילות מדרסים בפתולוגיות ספציפיות של רפואת ספורט הייתה סקר רוחבי רטרוספקטיבי שפורסם ב"אמריקן ג'ורנל אוף ספורטס מדיסן" ב-1991. הסקר, שנערך בתקופה שבה היו על פי ההערכות שלושים מיליון רצים חובבים בארצות הברית, העריך ששישים אחוז מהעוסקים בספורט יסבלו מפציעה בשלב כלשהו.

חמש מאות שאלונים חולקו לרצים שהשתמשו במדרסים מותאמים להקלה על בעיות בגפיים התחתונות, כולל דורבן, Patellofemoral disorders ומגוון של דלקות גידים. שבעים וחמש וחצי אחוז מהמשיבים דיווחו על פתרון מלא או הקלה גדולה בתסמינים. תשעים אחוז מהמשיבים הפגינו שביעות רצון משמעותית מהטיפול האורטותי והם המשיכו להשתמש במדרסים גם אחרי שוך התסמינים.

מאז פרסום הסקר הראשוני הציגו חוקרים מידע פרטני נוסף בדבר השפעתם של מדרסים תפקודיים על פתולוגיות ספציפיות. כגון דורבן,functional hallux limitus, Patellofemoral and medial knee pain syndrome, myofascial pain syndrome and tarsal tunnel syndrome.

בדיקת תוצאותיהם של מחקרים רבים מוכיחות כי למדרסים תפקודיים מותאמים יש השפעה על תסמינים ועל הפתומכניקה שאיננה מוגבלת לרגל ולקרסול. המחקר על השפעותיהם של מדרסים מותאמים עדיין איננו שלם, במיוחד בקרב אתלטים, ורק לאחרונה החלו להופיע בספרות מחקרים שמראים כי למדרסים הללו, כשהם בנויים כראוי, יכולה להיות השפעה חיובית גם מעבר לברך, כולל על האגן והגב.

לפני ארבעה עשורים החלו כמה רופאים לחולל שינוי ברפואת הספורט שהגיע לשיאו כיום. מדרסים תפקודיים וטיפולים אורטוטיים הגיעו לרמה של אישוש מדעי בתחומים רבים הקשורים לפתולוגיות רבות. בנוסף, המדרסים מספקים לא רק טיפול מוכח בבעיות אלא הגיעו לרמה של מניעה רפואית. מחקר נוסף במדרסי ספורט ומדרסים לטיפול בפתולוגיות יכול להשיג יעילות גדולה אף יותר ואולי גם שיפור בביצועים.

העתקת המנח האופטימלי
 

העתקת המנח המיטבי של כף הרגל 

מתבצעת באמצעות סורק לייזר תלת ממד

1. החולה שוכב כאשר רגליו באוויר ואינן נושאות כל משקל, זאת על מנת לאפשר למטפל לייצב אותן באופן המייטבי. ( רוב המדרסים המיוצרים היום בארץ נבנים בהתאם לתבניות ספוג המעתיקות את מנח כפות הרגליים בעת עמידה, או משטחי לחץ ממוחשבים ולמעשה מנציחים את הפתולוגיה.)

2. המטפל  אוחז ומייצב את כף הרגל במנח הנכון ומעתיק את הצורה הנכונה של כף הרגל באמצעות סורק לייזר תלת ממדי.

3. הסריקה שהתקבלה נשלחת למעבדה בארה"ב שם  הסריקה עוברת בדיקה ואיזון ברמת הדיוק הגבוהה ביותר.

4. המידע מועבר למערכת של כרסומות ממוחשבות המייצרת את המדרס.

המדרסים בנויים מחומרים פלסטיים ומגרפיט (סיבי פחמן). הם עמידים לשנים רבות וניתן להתאימם לכל סוגי הנעליים, גם לנעלי נשים אלגנטיות.

הבעיות הנפוצות שבהן ניתן לטפל באמצעות מדרסים פונקציונאליים:


רוצה לקרוא עוד?

 'הגב הרפואי של המדרס התפקודי'


חשים בכאבים , ורוצים לדעת אם כל זה נובע מתפקוד לקוי של כף הרגל ?

התקשרו עוד היום לקביעת תור חינם לייעוץ באחד מסניפנו בטלפון 1-800-20-14-14

 

הדפסהדפס
נוה מעבדות אורטופדיות - Naveh Orthopedic Lab Israel
 
עמוד הבית | אודות המעבדה | מוצרים | מידע רפואי | סניפים | צור קשר | מפת האתר
כל הזכויות שמורות © navehlab.co.il Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים